Van vrije dagen, extra loon, studiekosten tot pensioenaanvulling. Werknemers kunnen steeds vaker zelf hun arbeidsvoorwaarden samenstellen. Een kleine meerderheid van de werkgevers biedt al deze keuzes aan. Van de rest van de werkgevers is ruim de helft dit ook van plan.
Werknemers hebben overigens een voorkeur voor extra vrije dagen of voor een fiets van de baas. Dat blijkt uit een
onderzoek van werkgeversvereniging
AWVN onder haar leden. De deelnemende bedrijven vormen een dwarsdoorsnede van het Nederlandse bedrijfsleven.
Werknemertevredenheid
De belangrijkste reden voor werkgevers om keuzemogelijkheden in te voeren, is het vergroten van de tevredenheid van medewerkers (77 procent). Grote bedrijven met meer dan vijfhonderd medewerkers scoren het hoogst wat betreft het aanbieden van keuzemogelijkheden (71 procent). Van alle bedrijfstakken scoort de financiële dienstverlening het hoogst (78 procent) hierin.
Meer begrip
Dat werkgevers hun personeel steeds meer zelf de arbeidsvoorwaarden laten bepalen is een teken dat er steeds meer begripsvorming tussen werkgevers en werknemers. Dat stelt directeur Arbeidsvoorwaardenbeleid Hans van der Steen van AWVN.
Het Nieuwe Werken
Een ander voorbeeld van deze ontwikkeling is volgens AWVN de opkomst van Het Nieuwe Werken. “Werknemers realiseren zich steeds beter dat sterke bedrijven óók in hun voordeel zijn vanwege de loonruimte en de kwalitatief goede werkgelegenheid die een sterk en winstgevend bedrijf biedt", stelt Van der Steen. “Tegelijkertijd proberen werkgevers hun werknemers te faciliteren in bijvoorbeeld het combineren van werk en privé-leven."
Arbeidsvoorwaarden
Keuzemogelijkheden in arbeidsvoorwaarden kennen globaal drie verschijningsvormen. De eenvoudigste is het tijd-voor-geldprincipe. In persoonlijke keuzesystemen is het mogelijk om, behalve tijd en geld, ook andere zaken tegen elkaar te ruilen. In een persoonlijk keuzebudget is een arbeidsvoorwaardenpakket omgerekend naar een pot met geld.
De medewerker mag zelf bepalen aan welke doelen hij het budget besteedt, zoals vrije dagen, fiets, studie of loon. Van de aan het onderzoek deelnemende bedrijven maakt 18 procent gebruik van een persoonlijk keuzebudget.